Jak připravit prvňáčka na školu? První kroky podnikněte už teď......
Zápis máte dávno za sebou a před sebou poslední měsíc příprav, nebo svobody? Záleží na úhlu pohledu, v každém případě byste měla čas v nadcházejících dnech věnovat svému předškolákovi. Vaši pozornost si před životní změnou zasluhuje měrou vrchovatou.
Možná máte prvňáčka, který už umí písmenka i čísla, nestydí se a do školy se těší. I tak se ale může stát, že po prvních dvou dnech přijde domů s pláčem, že by radši do školky, protože… Protože nemusel celou hodinu sedět, protože mohl mluvit, kdy potřeboval, protože chodili po svačince na zahradu a ve škole se nic podobného nekoná.
Život je změna
V dnešní době, která je velice orientovaná na výkon, byste ale neměla svému studentíkovi odseknout, že tak to ve škole mají všichni a ať se hezky snaží, že bez sezení v lavici z něj pan doktor, jak chce tatínek, nikdy nebude. Naopak. Uvědomte si, jakou změnou váš potomek prochází a že opravdu potřebuje nejen podporu, ale i vysvětlení, co se děje nového a proč tomu tak je. Paní učitelky v prvních dnech první třídy své žáčky rozhodně nepřetěžují, a jak se shodují, rády jim dají prostor na odpočinutí, ve velké většině tříd prvňáčků je připravena herna, kde děti mohou relaxovat, a podle pedagožek je první měsíc ve škole především o „vyladění rytmu“. Pozor, pozor, jestli si teď říkáte, že vhodné chování stihnete svému dítěti vysvětlit ještě během prázdninových dní, zadržte.
Nespěchejte
Pokud vaše dítě chodilo do předškolního zařízení a zápisem bez problémů prošlo, mělo by se snadno sžít i s rytmem, který ho ve škole čeká. Nesnažte se proto už během srpna natahovat budík na sedmou hodinu a trénovat si, jestli budete v osm ráno stát před školou. Takto začne vaše ratolest školu spolehlivě nenávidět ještě předtím, než se do ní poprvé dostane a usedne do své lavice. Netrénujte s dítětem sklon písma a věřte tomu, že i ti nejpomalejší prvňáci mají velice dobrý základ právě ze školek a prázdniny mají zasloužené. Nechte svého potomka i během prázdnin malovat, celou abecedu před příchodem do školy umět nemusí.
Pedagogové se shodují, že děti, které toho vědí „moc“, se následně v první třídě nudí, a máte-li doma malého génia, stálo by možná za to popřemýšlet, jestli by neměl jít rovnou do druhé. Poraďte se s psychologem, jestli by toto řešení nebylo vhodné.
Malujte a skládejte
Máte-li pocit, že vaše dítko potřebuje nějakou pečlivější přípravu, měla byste ji dělat nenásilně. Pozorujte své dítě během srpna, jestli se vydrží v klidu alespoň 35 minut zabývat jednou činností. Pokud ano, máte vyhráno. V opačném případě máte stejně čas začít s nácvikem, ale pozvolným. Sedněte si společně, prohlížejte knihy, vydejte se na procházku a vysvětlujte své ratolesti, jak přecházet ulici, na co v městském ruchu dávat pozor. Faktem je, že děti potřebují na konci prázdnin maličko zklidnit. Měla byste tedy znovu dohlédnout na to, aby si nezapomínaly ve správnou dobu mýt ruce, zdravit, kdy je to namístě atd.
V každém případě se jedná o činnosti, které vaše dítko zná, jen na ně ve víru léta možná trochu pozapomnělo. Srpen je měsícem, kdy se úzkostlivé matky věnují nákupům pomůcek, ale i zde zadržte. Většina prvňáčků dostává základní výbavu, takže velkou většinu věcí kupovat nebudete muset. A pokud něco přece jen, počkejte si na seznam, který od třídní paní učitelky dostanete hned první den školy. A teprve podle něj nakupujte. Nemá totiž cenu, abyste nakupovala v předstihu podle toho, co potřeboval před dvěma lety sousedův syn.
Mantra pro srpen
Víte co? Opakujte si pořád dokola:
1. Na školu se těšíme. Já i moje dítě.
2. Společně to zvládneme.
3. Nebudeme se stresovat, počkáme a uvidíme.
4. Moje dítě je šikovné po mně, proč by školu nezvládlo, když já v pohodě vystudovala?
5. Z první třídy se propadnout nedá.
Sbalte předškoláčka a vydejte se na výlet. Poznávací se mu bude hodit při prvouce, když počmárá jídelní lístek v restauraci, vlastně si uvolňoval zápěstí a běhání po louce? Skvělý trénink pro hodiny tělesné výchovy. A spočítané vagony projíždějícího vlaku? Důkaz, že matematika půjde vašemu zlatíčku na jedničku. Těšte se společně na velkou životní změnu a nezapomeňte: První školní den je třeba řádně oslavit! Ale to už je jiná, zářijová kapitola.
Jak se změní život rodiny tím, že dítě nastoupí do první třídy?
To víte, že se život rodiny prvňáčka změní. Například v mateřské škole jsou daná pravidla, ale určitě ne tak pevná a zásadní. Docházka do školky je volnější, naopak ve škole je důležité nezanedbat učivo, každý dobře známe dohánění látky :-) Ráno bude muset budík zazvonit dříve tak, aby kolem 7.45 hod. už zaklaply dveře školy a žáček si stihl pečlivě připravit učebnice na lavici, probrat zážitky s kamarády. V 8.00 hod. zvoní na hodinu, a to už zdravíme paní učitelku. První třída je velké vzrušení a podle mého názoru období poznávání a nových skvělých zážitků. Však další rok v mateřské škole by byl nuda :-)
Co by měl prvňák zvládnout, než do školy vyrazí?
Z mého pohledu na děti neklademe přehnané nároky, vše se v září rozjíždí pomaličku. Rodiče mohou dětem začátek ulehčit tím, že je povedou k samostatnosti. To se týká například oblékání, základních hygienických návyků, stolování. My dětem moc rádi pomáháme a za dobu své praxe vím, že i když jsou některé na začátku „vyjukané“, za pár týdnů je nepoznáváme. Jsou to samostatní a ostřílení „mazáci“ :-) Rozhodně by byl holý nesmysl děti školou strašit!!! Nesouhlasím s tím, aby byly ve stresu. Prezentujme nástup do první třídy jako krásný začátek další etapy dětství, kde na ně čekají zážitky, jedničky, hodné paní učitelky a vychovatelky, které kromě učení chystají výlety, školy v přírodě a moře zábavy :-)
Jak by měl ideálně probíhat první den školy?
První den školy je velká událost. Proto je rozumné, aby si rodiče vzali den volna. Prvňáčci se svátečně obléknou a s novou aktovkou vkročí pravou nohou přes práh první třídy :-) První den se ve škole zdržíte asi hodinu, během které paní učitelka přivítá děti a rodičům budou sděleny důležité informace. Po vstřebání všech zážitků můžete vzít prvňáčka na zmrzlinu. Určitě pedagogové udělají vše proto, aby děti ani rodiče na první den ve škole nezapomněli. Přibalte do kabelky i fotoaparát, ať vaše dítě vidí v 18, jak mu to jako prvňáčkovi slušelo
Existují nějaká pravidla školního chování, která by si prvňáček mohl osvojit už během prázdnin?
Myslím, že to ani není nutné. V mateřské škole a v rodině základy chování dostal a během prvních dnů ve škole si vše rychle osvojí. Podle rozhovorů s rodiči zjišťuji, že děti jsou pod vlivem jiné osoby nežli rodičů a jistě i pod vlivem kolektivu malinko jiného než doma :-) Jedna maminka mi před nástupem svého syna do první třídy říkala, že má obavu, protože její syn je zlobidlo. Po prvním roce ve škole byla překvapena. Její syn je jedno z nejhodnějších a nejšikovnějších dětí ve třídě :-) Rodiče jsou různí a je pravda, že někteří se hodně strachují, ale skutečně není důvod mít obavy. Práce pedagogů má široký záběr a není jen o výchově. Děti mají celý den jejich ochrannou a pomocnou ruku k dispozici. S čímkoli, co potřebují, se mohou na pedagoga obrátit. Sama jsem matka a chápu jisté obavy, tuto problematiku vidím i z druhé strany a věřte mi, ničeho se bát nemusíte. A kdyby se vám něco nezdálo, nebojte se ptát.
Převzato z Maminka.cz